Tüp Bebek Uygulaması


Abone Ol

+ -

Düzenli, korunmasız bir ilişkiye rağmen bebek olmaması durumuna infertilite denir. Kadınlarda doğurganlık düzeyinin sıfır olması, erkeklerde ise sperm sayısının yetersiz veya hiç olamaması sonucu çocukları olmayan çiftler umudu tüp bebek  yönteminde arar.

Tüp Bebek Tedavisinde Amaç Nedir?

Her buluş, bir şeyin eksikliği üzerine çıktığı ve bir ihtiyaçtan doğduğu gibi, tüp bebek uygulaması da infertilite sorununun üstüne bulunmuş bir uygulamadır. Tüp bebek tedavisi yani asıl adıyla In vitro fertilizasyon, kısırlık için var olan diğer tedavilerden olumlu sonuç alınamadığı zaman devreye girer.

Çocuk sahibi olmak isteyen fakat vücutları buna elverişli olmayan bireylerin başvurduğu bir tedavi yoludur. Bu uygulama ancak kısır olan bireylere uygulanır ve amaç kısırlığa rağmen bebek dünyaya getirmektir. İşe yararlılık potansiyeli vardır fakat yüzde yüz bir kesinlik oluşturmaz.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi aşama aşama yol alınan bir uygulamadır. Bu aşamalar sırasıyla; overlerin uyarılması, yumurtanın olgunlaştırılması, yumurtanın toplanması, dış ortamda döllenme, ortaya çıkan embriyonun transferi, son olarak gebelik testi.

Kadın bireyin yumurtası overlerden alınır ve steril koşullarda laboratuar ortamında tutulur. Erkek bireyden alınan sperm aynı laboratuar ortamında yumurta ile döllenmesi sağlanır. Ortaya çıkan zigot kadın rahmine tekrardan yerleştirilir ve uygulamanın sonuç verip vermeyeceği beklenir. Tabi spermlerinde ağır bir sorun olan bireyden alınan sperm döllenme olayının gerçekleşmesine büyük bir engeldir.

Tedaviye Başlamadan Önce Neler Yapılır?

Tedaviye başvurulduğu ilk evrede kadın bireyin yumurtalık kapasitesi ve yumurtalıkta  herhangi bir kistin olup olmadığı incelenir. Doğuştan gelmiş olan anormallikler de bu inceleme sürecine dahil edilir. Erkek birey sperm sayısının belli olduğu semen testi yaptırmış olması gerekir. Testte sperm sayısı beş milyonun altında ise tüp bebek için yeterli koşulu sağlıyor demektir. Tedaviye başvuran çift ile tüp bebek uygulaması hakkında detaylı bir konuşma yapılır. Tedavi süreci ve tedavinin olası komplikasyonlarından bahsedilir.

Uygulamaya başlamadan önce tedavi olacak bireylerin kiloları önem taşır. İdeal kilo aralığında olmaları gerekir. Misal obezite durumunda olan bir kadının yumurtalıkları yağ bağlamış olabilir ve bu da tedaviyi zora sokar. Tedaviden en az iki ay önce alkol sigara tüketiminin bırakılmış olması gerekir.

Tedavide Doğru Beslenme

Tedavi süresi boyunca yenilen yiyeceklerin besin değeri ciddi önem taşır. Zinde ve sağlıklı kalmak çok önemlidir. Kalitesiz beslenme tedaviyi aksatabilir. Öncelikle dikkat edilecek olan unsur günlük sıvı tüketimidir. Gün içinde 2 - 3 litre arasında su tüketilmesi gerekir. Lifli yiyeceklerin tüketimi, günlük alınan proteinin yeterli oluşu çok önemlidir. Fast food yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Omega 3 bakımından zengin olan balık tüketimi haftada 2 kez olmalıdır. Tatlandırıcı maddeler tüp bebek sürecinde bırakılmalıdır. Güvenli beslenme için  diyetisyen yardımı alınabilir.