Selülit Neden Olur?


Abone Ol

+ -

Çoğu kadının hatta erkeklerin bile baş belası olan selülitler hakkında ortaya atılan birçok doğru veya yanlış görüş vardır. Peki, selülitler gerçekten neden oluşur? Öncelikle bu soruyu cevaplayabilmek için selülitin ne olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Selülit deri altında düzensiz ve aşırı yağ birikmesiyle oluşur. Bu düzensiz ve aşırı yağ birikiminin sebebi de yağ ceplerinin bağ dokusuna doğru itilmesidir. Ayrıca selülit olan bölgelerde kan dolaşımı yavaşlar. Deride portakalımsı ve çukurlu bir görünümü vardır.

Selülit Nerelerde Olur?

Selülitler genelde göğsün altında başlar, sırtta, karında, kalça ve kol bölgelerine kadar ulaşabilir veya o bölgelerde oluşabilir. Genelde kalça ve bacak bölgesindeki selülitler çukurlu görünümü ile daha çok dikkat çeker.

Selülit Oluşma Nedenleri Nelerdir?

 Çoğu insan selülitlerin sağlıksız beslenme ve yağlı yiyeceklerden olduğunu sansa da aslında birçok şey selülite sebep olabilir. Elbette düzensiz yaşam ve beslenme biçimi, fazla karbonhidrat, tuz veya yağ tüketmek, kahve, çay ve gazlı içecekleri aşırı kaçırırken yeteri kadar su tüketmemek, ağır alkol ve sigara tüketimi de selülitlerin oluşmasında büyük bir etkendir. Fakat selülitler sadece bunlardan dolayı oluşmazlar.

Aynı zamanda hormonsal değişimler yüzünden de meydana gelebilen selülitler çoğu zaman ergenlik döneminde ortaya çıkar. Sürekli fazla yüksek topuklu ayakkabılar giymekte selülit oluşumunda bir etkendir. Sağlıksız ve düzensiz yaşamdan bahsederken egzersizin önemini atlamak olmaz, yeteri kadar hareket etmeyen veya egzersiz yapmayan kişilerde selülit görülebilir bunun sebebi de hareket edip egzersiz yapmanın kan akışını arttırmasıdır. Kan akışının artması ise kolojen üretiminin artışı demektir.

Kas yapmak, daha fit bir vücuda sahip olmak selülit oluşumunu engeller. Fazlasıyla sıkı kıyafetler giymek kan dolaşımını etkiler ve kollajen katmanlardaki yağın dağılmasına sebep olarak selülit oluşturur. Yeteri kadar su tüketmemek de yine selülit oluşma nedenleri arasında yer alıyor.

Selülit Oluşumu Normal Midir?

 Eğer selüliti olan bir kadınsanız plajda, partilerde veya herhangi bir ortamda vücudunuzun belli kısımlarının görüneceği ortamlarda kendinizi kötü, çirkin ve özgüvensiz hissedebilirsiniz. Aklınızda selülitin normal olup olmadığı konusunda sorular dolaşıyor olabilir.

Günümüzde birçok kadında selülit bulunuyor ve son derece doğal karşılanması gereken bir durumdur. Bunun tamamen doğal ve olası bir şey olduğunu unutmamak, selüliti olan tek kadının siz olmadığınızı nerdeyse çoğu kadının selüliti olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Ancak selülitlerin daha fazla ilerlememesi ve daha da kötü bir görünüm ortaya çıkarmaması için vücut sağlığına, beslenmeye önem vermek gereklidir. Gerekirse bu alanda verilen tedavi hizmetlerinden yararlanılabilir ve daha başladığı anlarda önüne geçilebilir. Yaz aylarında daha özgüveni yüksek şekilde dolaşmak ve kıyafetlerinizi daha rahat taşımak için selülit oluşumlarının erken süreçte önüne geçmeye çalışmak son derece önemlidir. Ancak bu durumun kadınların hayatını çok olumsuz etkilemesine de izin verilmemelidir.