Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?


Abone Ol

+ -

Erkek ve kadınlarda kısırlığın yani infertilitenin birçok nedeni olabilir. Bununla birlikte, günümüzde birçok tedavi başarıyla uygulanabilmektedir. Kısırlık ve doğurganlık problemlerinin birkaç nedeni olabilir. Bu sorunların bazılarını çözmek diğerlerinden daha kolaydır. Genellikle, kadınların 35 yaşından sonra hamile kalma olasılığı daha düşüktür ve düşük yapma riskiniz fazladır. Bunun nedeni, bebek sahibi olma ihtimalinizin her geçen yıl azalmasıdır. Tıptaki ilerlemeler milyonlarca çiftin çocuk sahibi olmasına yardımcı olmuştur.

Kısırlık Nedir?

Çocuk sahibi olabilmek için herhangi bir koruyucu kullanmamalarına rağmen düzenli cinsel hayat sonrasında hamile kalınamaması durumu kısırlık olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte kısırlık tedavisi söz konusu olduğunda, tedaviye başlamadan önce en az bir yıl beklemeniz gerekir. Çünkü sorun çiftlerde olmasa bile, aylık hamilelik oranı % 25civarındadır. Bir yıllık süre içinde hamile kalma oranı ise ortalama % 80 civarındadır. Bu nedenle, çiftlerin bir yıl beklemesi uygundur. Bir yıl sonrasında çiftler muhakkak doktora beraber gitmelidirler.

Kısırlık Tedavisine Nereden Başlanır?

Kısırlık tedavisi, nedenin teşhisi ile başlar. Kadınların doğurganlık sorunlarının tedavisi, kadınların hamile kalmasını önleyen nedenlere bağlıdır. Bazı durumlarda, belirsiz nedenlerden dolayı infertilite problemleri ortaya çıkabilir. Kadınlar arasında ilk önce yumurtlama ile ilgili sorunlar incelenir. Amaç yumurtaları uyarmak veya varsa polikistik over sendromunu ilaçla tedavi etmektir. Açıklanamayan infertilite tedavisi, ne erkekte ne de kadında bir sorun bulamadığı bir durumu ifade eder. Bu durumda, hormon tedavisi uygulanabilir. Fallop tüpüyle ilgili sorunları olan kadınlar için fallop tüp cerrahisi tedaviye dâhil edilebilir. Hafif ila orta derecede endometriozis sebebi ile infertilite mevcut ise, endometriyal dokunun büyümesini ortadan kaldırmak için laparoskopik cerrahi yapılabilir. Erkeklerde spermlerin sağlıklı olup olmadığına bakılabilir.

Kadınlarda ve Erkeklerde Kısırlık Sebepleri Nelerdir?

Erkek ve kadın kısırlığının nedenlerini ayırt etmek gerekir. Erkeklerde sperm üretimi sorunu başlıca etken olarak öne çıkar. Sperm sayısının yetersizliği, sperm hareketi ve deformitesi hamileliği önleyebilir. Ek olarak, cinsel işlev bozukluğu, erkek üreme sisteminin iltihabı ve sistemik hastalıklar gibi nedenler de kısırlığa neden olabilir. Kadınlarda yumurtlama, iltihaplanma veya tıkanmış fallop tüpleri, fallop tüplerinin anormal anatomisi, rahim fibroidleri ve polipleri ve endometriozis, guatr hastalığı ve diyabet gibi sorunlar hamileliği önleyebilir.

Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hamileliği sağlamak için erkekler üzerinde sperm testleri yapılarak, erkeklerin sorunları büyük ölçüde açıklığa kavuşturulabilir. Kadınlar için yapılan test genelde rahim sorunlarının detaylı incelemesini kapar. Teşhis testi tamamlandıktan sonra, çoğu çift teşhis edilir ve nedenine göre tedavisi tercih edilir. Kısırlık sorunlarının tedavisi haklıdır. Erkek kısırlığında, hasta bir ürolog tarafından değerlendirilir. Mevcut problemler ilaçlar veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Erkek kısırlığı tedaviye cevap veremediğinde, aşılama veya tüp bebek yöntemi ile hamilelik elde edilebilir. Benzer şekilde, kadınlarda, ilaç veya cerrahi yöntemlerle hamilelik şansı artırılabilir.